A koraszülésről
Várszegi Viktória
2009. február 15.

Mikor beszélünk koraszülésről?

Akkor, ha a szülés a terhesség 37. betöltött hete előtt indul meg.

Mi válthatja ki?

Pontos okai nem ismertek, mint ahogy a szülés természetes kezdetének sem. Hajlamosító tényezők azonban léteznek, ezekről a kismama többnyire már a várandóssága előtt tud. Ilyenek a korábbi koraszülések, spontán vagy művi vetélések, a méh fejlődési rendellenességei, daganatai, makacs hüvelygyulladások, húgyúti fertőzések, magas vérnyomás, különböző vesebetegségek. Jelentősen növeli a terhesség korai befejeződésének esélyét az alkoholizmus, a dohányzás és a drogfogyasztás. Szerepet játszhatnak bizonyos lelki folyamatok és a tartós stressz. Sokszor a méhlepény tapadási rendellenességei okozzák a problémát, az elöl fekvő vagy mélyen tapadó lepény koraszülést okozhat. Gond lehet az is, ha túlzottan feszül a méh (pl. ikerterhesség esetén), mert ez olyan méhizom-összehúzódásokat válthat ki, melyek beindítják a szülést. Ha a koraszülést hüvelyi fertőzés okozza, semmilyen figyelmeztető jelzés nem érkezik, a burokrepedést követően elfolyik a magzatvíz.

Hogyan lehet megelőzni?

Nagyon fontos a terhesgondozáson való rendszeres részvétel és a gondos figyelem, testünk ugyanis sok esetben jelzi a veszélyt. A koraszülés jellemző előjelei a méh gyakori bekeményedése, görcsei, menstruációs jellegű fájdalmak (esetleg hasmenéssel együtt), erős gáttáji feszüléssel és húzó alhasi érzéssel járó derékfájás, valamint a hüvelyváladék mennyiségének erősödése, illetve, ha vér jelenik meg benne. A fenyegető tünetek megjelenése után azonnal orvoshoz kell fordulni, azonnali kezeléssel nagyobb az esély a várandósság megtartására!

Mit tesz az orvos? Mit tehet az anya?

Az ilyenkor szokásos vizsgálatok után – méhszáj állapota, a baba elhelyezkedése és a méh görcskészsége – az orvos elrendeli a kezelést. Előfordul a „vaklárma” és semmi sem utal koraszülésre, ilyenkor nincs más teendő, mint folytatni az eddigi életmódot, betartva azokat az általános tilalmakat, amelyek minden terhes anyára vonatkoznak. Ha enyhe esélyt lát a szakorvos a koraszülésre, szigorú ágynyugalmat ír elő. Súlyos esetben – ha fennáll a koraszülés lehetősége - a kismamának azonnal be kell feküdnie a kórházba, itt infúziót és olyan gyógyszert kap, amelytől gyorsul a magzat tüdejének fejlődése. Ha sikerül leállítani a görcsöket az infúzióval, akkor szájon át szedhető gyógyszerekkel folytatják tovább a kezelést.      

Művi koraszülés

Mindenképpen művi koraszüléssel fejezik be a terhességet, ha az anya vagy magzata életveszélyben van, és akkor is, ha burokrepedés miatt elfolyt a magzatvíz. Ilyenkor a baba kilátásai sokkal jobbak az intenzív újszülöttosztályon, mint a már kevéssé biztonságos méhen belüli környezetben.