Mitől függ az anyatej mennyisége és minősége?
-
Bár igaz, hogy elkél némi többletenergia, de most sem kell kettő helyett enni, hiszen mindössze 2500, maximum 3000 kalória egy szoptatós kismama napi kalóriaigénye.
-
Egészséges táplálkozás mellett nem lehet baj a tej összetételével sem, kivéve ha valamilyen hiánybetegség áll fenn, ilyenkor az anyatej is híján lesz ezeknek az anyagoknak - ezekben az esetekben a mama szervezetének vitaminkészleteit kell mielőbb feltölteni.
-
A tej zsírszegénysége csak szélsőséges helyzetben, súlyos alultápláltság mellett fordulhat elő; normális esetben a zsírok mennyisége állandó az anyatejben.
Amit mindenképp fogyasszunk:
-
Fehérjék: (szárnyas) húsok, tojás, tejtermékek (tej, sajtok, joghurtok, túró), olajos magvak, hüvelyesek (bár vannak kivételek, pl. a borsó nem feltétlenül ajánlott).
-
Omega-3 zsírsav: halak, lenmagolaj.
-
A zöldségek közül elsősorban a sütőtök, a cékla, a répa, a tök, a saláta, a zeller és cukkini, illetve a sóska és a spenót ajánlottak; a gyümölcsök közül pedig a banán, az alma és a körte valamint a szilva és a szőlő tartalmazzák leginkább a szoptatós kismama számára elengedhetetlen tápanyagokat.
… és amit lehetőleg ne:
-
hagymafélék;
-
bab, lencse, kukorica;
-
káposzta, gomba;
-
szénsavas üdítők, nehéz (zsíros vagy füstölt) ennivalók.
Fokozott óvatosság mellett ajánlott:
-
azok a bizonyos "k" betűsök, mint karfiol, karalábé, kelbimbó;
-
a hüvelyesek közül a borsó;
-
továbbá a kivi és a narancs;
-
a paradicsom, a paprika, a brokkoli, a retek;
-
valamint a tej és a csokoládé.
Kávé és tej…
Egy kis csésze fekete még nem okoz problémát a babának sem, de a túlzott mennyiség katasztrófához vezethet. Bizonyára tapasztaltad már, milyen kellemetlen következményei lehetnek a gyakori kávézásnak (idegesség, remegés, stb.), sajnos a picire is ugyanilyen hatással van a koffein.
A tejjel kapcsolatban kicsit ingoványosak az ajánlások; egyrészt "hivatalosan" napi fél literrel kellene fogyasztani belőle, másrészt tagadhatatlanul szerepet játszik a hasfájásaban az arra hajlamos babáknál. Ha érzékeny pocakú a baba, csak keveset - például egy könnyű tejeskávé formájában - igyunk, lehetőleg naponta csak egyszer.
A többit ki kell tapasztalni…
Legjobb, ha a baba reakciói alapján állítjuk össze a menüt, vagyis elég, ha akkor száműzzük az étlapról a gyanús fogásokat, ha nyűgös, nyugtalan lesz szopizás után a csöppség.
Az éppen aktuális étellel kapcsolatban úgy mehetünk biztosra, ha a hasfájós nap után két hétig nem fogyasztunk belőle, majd ismét megpróbálkozunk vele; ha megint nyűgös lesz a kicsi, nincsenek további kérdőjelek, megvan a "bűnös".