Kicsi, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, így az egész szervezetünkre kihat. A pajzsmirigy rendellenes működésére utaló jeleket Prof. Balázs Csaba endokrinolgógus, a Budai Endokrinközpont orvosának segítségével vesszük sorra.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökken a libidó. Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki.
A pajzsmirigy túlműködik, ha a kelleténél több hormont termel. Ennek leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy meg-nagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet.
A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki traumák, az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt, mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás. A betegség kialakulásában lényeges szerepet játszik az öröklődés, így amennyiben a családban előfordult pajzsmirigy probléma, javasolt a szűrővizsgálat elvégeztetése.
Egészséges terhesség esetén is megváltozik a pajzsmirigyműködés; a baba fejlődésének kezdeti szakaszában a méhlepényen átjutó pajzsmirigyhormonok felelősek az optimális fejlődésért (ezt a funkciót később – a várandósság 16. hete után – a magzat már kifejlődött pajzsmirigye veszi át). A rendellenes működés több súlyos szövődménnyel is járhat; alulműködés esetén gyakoriak a fejlődési rendellenességek, míg a magasabb hormonszintek a szív fejlődési/működési zavarait okozhatják.
Pajzsmirigy-alulműködés a terhesség alatt
Jellegzetes tünetei az alacsony kalóriabevitel melletti hízás, a kifejezett fáradékonyság, a fagyosság (fázékonyság), az aluszékonyság, a székrekedés és a fokozott vízvisszatartás (száraz bőr, haj). További tipikus jele a nehezített teherbeesés!
A várandósság alatt
A baba egészséges fejlődése szempontjából kulcsfontosságú a hormonpótlás, melynek mennyisége – a magzat növekedéséből adódóan – tovább nőhet a várandósság előrehaladtával. A hormonszintek ellenőrzése hat hetente javasolt.
Pajzsmirigy-alulműködés a szülés után
Fennáll az esélye, hogy a baba megszületése után alakul ki a hormonzavar; az első hat hétben mintegy 10 százalék a kockázata. A betegséget – annak ellenére, hogy a szerencsére a legtöbb esetben spontán megszűnik, azaz helyreáll a pajzsmirigyműködés – ebben az esetben is figyeltetni kell.
Pajzsmirigy-túlműködés a terhesség alatt
Fennállása esetén nem lehetetlen teherbe esni, és – a megfelelő kezelés mellett - nem gátolja a baba egészséges kihordását sem. Amennyiben volt már valakinek ilyen jellegű problémája, a várandósság első harmadában is nagyobb eséllyel újulhat ki, ezért a hormonszintjeit eleve szoros figyelemmel kell tartani a terhesgondozás alatt. Kezelésképp – a méhlepényen át nem jutó – hormontermelést gátló gyógyszert adnak a kismamának, így nem befolyásolják a baba épphogy beindult pajzsmirigyműködését.
Amennyiben a kezelés ellenére is labilis marad a hormonszint, általában pajzsmirigyműtétet végeznek a várandósság második és harmadik harmadának határán. A beavatkozás sem a mamára, sem a babára nézve nem jár különösebb veszélyekkel.
Pajzsmirigy-túlműködés a szülés során/után
A szülés ideje tájékán (is) nagyon fontos, hogy normál értékeket mutasson a hormon szintje, ellenkező esetben a baba világrahozatalával járó extra igénybevétel túl nagy megterhelést jelentene a kismama szívének.
Az első két-három hónapban ismételten kialakulhat a túlműködés, ezért fokozott ellenőrzést igényel. Amennyiben korábban már jelentkezett a probléma – akkor is, ha a terhesség alatt minden rendben ment, normál hormonszint mellett hordta ki a babát a kismama – fennáll az esélye, hogy a szülést követő évben kiújul a betegség. A kezelést ilyen esetekben egy az anyatejbe át nem jutó, hormontermelést gátló gyógyszerrel folytatják.
Szerző: Budai Endokrinközpont - Babásmamás.hu