Az Ohio State University College of Medicine kutatói 50 szexuálisan aktív nőt vizsgáltak, akik vagy fogamzásgáló tablettával vagy csak progeszteront tartalmazó fogamzásgátló injekció segítségével védekeztek. A tabletta hatására fokozzódik a tesztoszteron kötő fehérje termelődése a májban. Ezen fehérjék megkötik, így hatástalanítják a vérben keringő szabad tesztoszteron hormonokat. Ezzel szemben, a csak progeszteront tartalmazó injekciók nem hatnak ezen fehérjék termelődésére.
A nőknek egy kérdőívet kellett kitölteniük (Female Sexual Function Index (FSFI)), ennek segítségével mérték fel szexuális vágyukat és kielégülésük mértékét. Ugyanakkor megmérték vérük ösztrogén és tesztoszteron szintjét is. A szabad tesztoszteron szintje jelentősen magasabb volt az injekcióval védekezőknek, ennek ellenére nem tapasztaltak jelentős különbséget a két csoport válaszaiban.
A tanulmány során a kérdőívek eredményeit nem hasonlították össze olyan kontroll csoport eredményeivel, akik nem alkalmaztak hormont védekezésük során. Az eredményekből kiderült még, hogy a tablettával védekező nők általában tanultabbak, nagyobb valószínűség szerint soha nem voltak még terhesek, nincs gyermekük, mint az injekcióval védekező társaiknak.
Mindkét csoportban jellemzően állandó partnekkapcsolatok voltak, körülbelül ugyanolyan régen alkalmazták a fogamzásgátlásnak ezt a formáját (átlagosan 4-5 éve). A kutatók igyekeztek kiegyenlíteni a gyerekek számából adódó különbségeket, mely egyébként jelentősen befolyásolja a szexuális indíttatást. Meglepő, de a tanumány nem fedte fel egyértelműen a csökkent szexuális kielégülés és a fogamzásgátló tabletták közötti kapcsolatot!