A várandósság kezdetén a folyamatos émelygés, a vége felé pedig a kellemetlen gyomorégés keseríti meg leginkább a kismamák mindennapjait, holott az étkezési/életmódbeli szokások kisebb-nagyobb átalakításával sok esetben hatékonyan enyhíthetőek a zavaró tünetek.

Fotó: Bigstock
Hányinger ellen
-
Ne feledd: most orvosi előírás a reggeli lustálkodás, ezért nyugodtan heverészhetsz kicsit ébredés után… Készíts be némi ennivalót az éjjeliszekrényre, és még az ágyban fekve majszolj el egy kevés kekszet, pirítóst vagy péksüteményt, mielőtt elindulna a nap!
-
Egyszerre csak keveset egyél, viszont bátran sűrítheted a napi étkezéseket. Ez kíméletesebb a gyomornak, és nem mellékesen: kevesebb plusz kilóval kell majd leszámolnod a baba érkezése után!
-
Mértékkel gyakorlatilag bármi fogyasztható, de igyekezz kevesebb zsíros, nehezen emészthető vagy erősen fűszerezett ételt enni. Az édességek közül a tejszínes és a vajas nyalánkságok okozhatnak némi problémát.
-
A B6-vitamin hatékonyan csillapítja a hányingert, természetes forrásai: teljes kiőrlésű gabona, búzacsíra, brokkoli, olajos magvak, dinnye, tej, tojás.
-
Nagyon fontos a hányás miatt elvesztett folyadék pótlása. A joghurtok vagy a levesek is kiválóan megfelelnek erre a célra, de - bármilyen mennyiségben - ihatsz vizes vagy tejalapú turmixot, gyümölcs- vagy zöldséglevet. A szénsavas üdítőket viszont nem árt mellőzni, különösen a várandósság utolsó hónapjaiban… Utóbbiak súlyosbítják a gyomorégést, és kellemetlen puffasztó hatásúak.
+1: A hideg tea (gyömbér, borsmenta) sokaknál segít megelőzni a hányingert, leghatásosabb, ha reggel, rögtön ébredés után megiszol egy csészével!
Gyomorégés ellen
Igyekezz ne a jobb oldaladra feküdni! A gyomorszáj ugyanis jobboldalt (fent) található, ha ezen az oldaladon heverészel, könnyebben kerül gyomorsav a nyelőcsőbe. Ideális pozíció: kissé megemelt felsőtesttel, feküdj a bal oldaladra.
-
Próbáld elkerülni, hogy degeszre edd magad... a fegyelmezetlen nassolás, különösen a lefekvés előtt behabzsolt csokoládé megbosszulhatja magát;
-
lehetőleg ne igyál szénsavas italokat;
-
igyekezz kevésbé fűszeres ételeket fogyasztani;
-
sokat javíthat a helyzeten, ha evés után rágózol egy kicsit;
+1: a tej csodákat tehet!
A cikk nem minősül orvosi szakvéleménynek, illetve nem pótolja a szakorvosi vizsgálatot. A közölt tartalom mindössze általános tájékoztatás, nem használható egészségi problémák, betegségek diagnosztizálására vagy gyógyítására. Nem vállalunk semmilyen felelősséget azzal kapcsolatban, olvasóink hogyan használják fel a webhelyen közölt információkat.
Kis kép: Bigstock