Probiotikumokkal újra egészségesen!
Várszegi Viktória
2011. március 23.

Védekezőképességünk 70%-a a bélrendszerben található. A probiotikumok (hasznos baktériumok) itt hatnak. Védik a bélflórát, kedvezően befolyásolják az immunrendszert, továbbá néhány közülük hozzájárul, hogy szervezetünk vitaminokkal töltődjön fel, ennek köszönhetően erősítik a természetes védekezőképességet betegség, gyógyszerszedés esetén is.Így segíthetnek, hogy egy betegségből gyorsabban felépüljünk, a fáradtság, gyengeség megszűnjön, és hamarabb érezhessük jól magunkat.

A különböző probiotikumok azonban eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, így nem fejtenek ki azonos hatást. Eltérnek például abban, hogy túlélik-e a gyomorsav és az emésztőenzimek támadását, vagy mennyire képesek az immunrendszert kedvezően befolyásolni, illetve termelnek-e vitaminokat.

Mostanság egyre többet hallhatunk nem csak a probiotikumokról, hanem a prebiotikumokról is, de mik is azok?

A prebiotikum rostanyag, ami táplálékul szolgál a probiotikus baktériumoknak. Egy probiotikus készítményben a prebiotikum hozzáadására általában akkor van szükség, ha a benne lévő baktérium sérülékeny és támogatásra szorul. Van azonban olyan készítmény is, ami önmagában is hatékony, a benne található probiotikus baktérium életképesen jut el a bélrendszerbe, ezért nincs szüksége ilyen adalékanyagra.

És végül még egy jó tanács: egy készítmény nem attól hatékony, hogy hány fajta probiotikumot tartalmaz, hanem attól, hogy képes-e pozitív hatás kiváltani az emberi szervezetben. Ez utóbbi pedig a probiotikus baktérium tulajdonságaitól függ. Ugyanis a probiotikumok alkalmazása esetén nem egyszerű pótlásról, hanem a szervezet egészséges működésének elősegítéséről van szó.