Sokan az új évben pillanatok alatt szeretnének megszabadulni fölösleges kilóiktól, a csodadiéták azonban nem csak gyors visszahízást eredményezhetnek, de az egészséget is megviselik. Hegyi Marianna, az Oxygen Wellness Fogyi Klubjának vezetője biztos tippeket ad a fogyáshoz! :)
Fotó:dietplansforweightloss.net
A villámdiéták döntő részénél bekövetkező gyors súlyvesztés nem csak egészségtelen, de szinte biztosan beindít egy ördögi kört és jojó-effektushoz vezet. De hogyan is működik ez a folyamat?
Amikor a test kevesebb energiához jut, mint amennyit igényel, használni kezdi a tárolt energiáit. Első körben a könnyen felhasználható glikogén készletekhez nyúl, majd ha ez a forrás kifogy, elkezdi lebontani az izmokban található aminosavakat. Csak akkor "nyúl" a zsírokhoz, ha már minden egyéb forrást kihasznált – ismerteti Hegyi Marianna, az Oxygen Wellness Fogyi Klubjának vezetője. – A glikogén és a fehérje azonban vizet tartalmaznak, tehát ha vesztünk belőlük, vizet veszítünk. A villámdiéták egyik legnagyobb csapdája, hogy az elején bekövetkező gyors fogyástól belelkesülnek a fogyókúrázók, holott a leadott súly döntő része víz és nem zsír. A probléma az, hogy mire a szervezet eljut addig a pontig, hogy elkezdje felhasználni a zsírraktárakat, addigra már jelentős energiadeficitje van a villámdiéta miatt, ezért lelassul az anyagcsere.
Mire ehhez a szakaszhoz érünk, az aminosav- és fehérjeveszteség izomveszteséghez is vezet, és minél kevesebb az izom, annál lassabb az anyagcsere. Ekkor áll be egy komoly stagnálás a súlyvesztésben, ami persze sok diétázó kedvét szegi. Ha pedig ekkor valaki feladja a szigorú diétát, gyorsan sok súlyt szed fel, ugyanis az agy arra utasítja a testet, hogy minél több energiát raktározzon. Ráadásul ekkora már erőtlenné, fáradttá válunk, kevesebbet mozgunk, ami tovább lassítja az anyagcserét és a csalódás sokszor még komolyabb túlevést generál.
A valódi zsírégetés ugyanis a gyorstartalékok apadásával indul meg. A zsírszövet elfogyasztásához tehát intenzív testmozgásra és szénhidrátszegény táplálkozásra van szükség. Olyan fizikai aktivitás a legcélravezetőbb, amely annyi energiát igényel, hogy a glikogén-tartalékokon túl a zsír-raktárakból is éget, legalább 20-30 percig tartó intenzív munkával és olyan pulzusszám-növekedéssel jár, ami edzi a szívet és serkenti a vérkeringést.
Kizárólag egy megfelelően kialakított, nem szélsőséges táplálkozási rendszer és egy mozgásprogram hozhat egészséges, biztonságos és hosszú távú megoldást – hangsúlyozza Hegyi Marianna, az Oxygen Wellness Fogyi Klubjának vezetője, aki tippekkel is szolgál.
1. Keress társakat! Sokkal könnyebb úgy fogyni, ha többeteknek ugyanaz a célotok, a csoportnak erős a motiváló ereje.
2. Haladj kis lépésekkel! Mindig olyan apróbb célokat tűzz magad elé, amelyeket rövid időn belül elérhetsz. 20 kiló leadása túl nagy feladatnak tűnhet, de heti 1-2 kilós súlyvesztés vagy kitartóbb gyaloglás a futógépen bárki számára megvalósítható.
3. Fontos, hogy meghozd a saját döntésed! Ha döntöttél, akkor a kitartás lesz a fontos, amihez kérheted segítségül barátaidat, egy edzőt, vagy egy motiváló társaságot. De a leglényegesebb, hogy te magad tarts ki az elhatározásod mellett, és bízz abban, hogy meg tudod csinálni.
4. Készülj fel! Ha bármilyen egészségügyi problémád van, jó, ha kivizsgáltatod magad. A súlygyarapodás mögött sokszor hormonális probléma vagy más anyagcserezavar áll. A mozgásszervi betegségek is befolyásolják a megfelelő mozgásforma kiválasztását.
5. Mozogj órarend szerint! Sokkal könnyebb úgy edzeni, ha előre tudod, hogy mikor és hol fogsz "dolgozni". Így nehezebben leszel eltéríthető a célodtól.